+

OKRUGLI STO ORGANIZOVAN U OKVIRU PROJEKTA ŠUME U RUKAMA ŽENA

11/12/21

Jedna od aktivnosti u okviru Interreg DTP projekta „Šume u rukama žena” (Fem4Forest), je organizovanje okruglog stola, čiji je cilj da se podele informacije o dosadašnjim aktivnostima sa svim zainteresovanim stranama, kao i da se omogući diskusija o rezultatima projekta. Nacionalni tim sa Univerziteta u Beogradu – Šumarskog fakulteta je organizovao 2 on-line okrugla stola tokom 2021. godine.

Prvi okrugli sto, održan je 27. maja 2021. godine. Okrugli sto je imao 25 učesnika (i 4 člana nacionalnog projektnog tima), koji su predstavljali 18 institucija i organizacija.

Programom prvog okruglog stola obuhvaćeni su:
• predstavljanje projekta „Šume u rukama žena“ (Fem4Forest) u Dunavskom regionu;
• predstavljanje rezultata nacionalnog izveštaja „Šume u rukama žena“ u Srbiji;
• predstavljanje rezultata istraživanja o stavovima žena zaposlenih u sektoru šumarstva, vlasnica privatnih šuma i studentkinja Šumarskog fakulteta;
• diskusija o prikazanim rezultatima.

Drugi okrugli sto, održan je 03. novembra 2021. godine i bilo je prisutno 17 učesnika (i 4 člana nacionalnog projektnog tima), koji su predstavljali 12 institucija i organizacija.

Programom drugog okruglog stola obuhvaćeni su:
• predstavljanje dosadašnjih aktivnosti u okviru projekta „Šume u rukama žena”;
• predstavljanje rezultata radnog paketa T1: Analiza potreba;
• predstavljanje rezultata radnog paketa T3: Inovativni putevi za efikasno uključivanje žena;
• diskusija o prikazanim rezultatima.

Moderatori oba okrugla stola bili su prof. dr Dragan Nonić i prof. dr Mirjana Šijačić-Nikolić. Svi članovi nacionalnog tima (prof. dr Dragan Nonić, prof. dr Mirjana Šijačić-Nikolić, dr Jelena Nedeljković i dr Marina Nonić) su prezentovali osnovne informacije o projektu, dosadašnje aktivnosti, ostvarene rezultate, kao i detaljne aktivnosti u okviru radnih paketa T1 i T3, nakon čega je usledila aktivna diskusija učesnika.

Neki od glavnih zaključaka sa ovih okruglih stolova su:
– rezultati projekta su veoma važni i korisni za sve zainteresovane strane i mogu biti osnova i polazna tačka za druge projekte;
– da bi se povećalo učešće žena u šumarstva i privuklo više studentkinja, potrebna je promocija sektora;
– mentorstvo je najbolji oblik učenja;
– da bi izgradile (uspešnu) karijeru u šumarstvu, žene je potrebno: da budu jednako tretirane kao i muškarci, mentorstvo i podrška tokom cele karijere;
– teško je doći do podataka na terenu, posebno kada su u pitanju vlasnice privatnih šuma, jer nedostaju baze podataka. Za njihovo kreiranje, potrebna je podrška svih institucija i organizacija. U ovaj proces treba da budu uključene sve relevantne zainteresovane strane: resorno ministarstvo (Uprava za šume), FAO, Komora inženjera šumarstva itd.