Снимак панел дискусије о пределу

29/03/24

У оквиру пратећег програма изложбе „Могућности предела“ Центра за промоцију науке одржана је панел дискусија у Културном центру Београда под називом „Земља да (ли) трпи: предели Србије између различитих концепција развоја и друштвене добробити“ у којој су учествовали теоретичар и кустос др Зоран Ерић (Институт за филозофију и друштвену теорију), професор др Ратко Ристић (Шумарски факултет), Андреја Тутунџић (Шумарски факултет), а у разговору су се чули и фрагменти уметничког рада Душице Дражић, уз модерацију Сузане Гавриловић и Милена Путник.  Снимак се може видети овде.

Разговор је део пројекта под називом „Пуна црта прекинута црта“, реализованог у оквиру art+science програма за 2023. годину Центра за промоцију науке. Истраживачки тим у саставу др ум. Милена Путник, др Сузана Гавриловић (Шумарски факултет), уметник Немања Лађић и алумни нашег факултета Милован Миленковић, у фокус је ставио пејзаж као место које формирају природни процеси и деловање човека. Кроз истраживачки процес, на примеру два нарушена предела у непосредној близини Београда, површинских копова угља и планине оштећене каменоломима, аутори су указали на динамику и облике визуелног утицаја експлоатације, са идејом будуће трансформације. Каталог изложбе може се преузети овде.