+

Staniša Banković

Profesor u penziji
Telefon:
E-mail: stanisa.bankovic@sfb.bg.ac.rs
Kabinet:
Konsultacije:

Rođen je 1945. god. u Slavniku (Bojnik). Osnovnu školu i Gimnaziju završio je u Valjevu, a Šumarski fakultet je upisao 1963. godine. Diplomirao je 1968, magistrirao 1972, a doktorirao 1981. god. na istom fakultetu. U zvanje asistenta na predmetu Dendrometrija izabran je 1973. godine, za docenta 1981. godine, u zvanje vanrednog profesora 1986. god. i u zvanje redovnog profesora 1991. godine. Pored Dendrometrije, polje njegovog naučnog interesovanja su informacioni sistemi u šumarstvu, inventura šuma i planiranje gazdovanja šumama, proučavanja ekoloških i razvojno- proizvodnih karakteristika  glavnih vrsta drveća u Srbiji i tipološka proučavanja.

Uža naučna oblast

Planiranje gazdovanja šumama

Odabrani naučni radovi

 Autor je velikog broja naučnih i stručnih radova:

  • U okviru Dendrometrije ta proučavanja su se pre svega odnosila na istraživanje oblika i zapremine stabala glavnih vrsta drveća u Srbiji. Iz ovih istraživanja proizašla je konstrukcija dvoulaznih zapreminskih tablica i tarifa i to za: omoriku, jelu i smrču na Tari; hrast lužnjak, poljski jasen, grab i hrast cer u Ravnom Sremu; bukvu, kitnjak, grab, cer i lipu na Fruškoj gori; jelu na Goču; jelu i smrču na Kopaoniku; smrču, jelu, crni i beli bor, bukvu, kitnjak i grab u Crnoj Gori; bukvu u Istočnoj, zapadnoj, centralnoj i južnoj Srbiji; topole I-214, topole M-1 u Vojvodini.
  • U okviru formiranja informacionog sistema o šumama Srbije najznačajniji radovi su ”Kodni priručnik za informacioni sistem o šumama Republike Srbije” – Javno preduzeće”Srbijašume”, Beograd 1992.; koautor je i Programskog paketa za podsistem informacionog sistema za planiranje gazdovanja, kao i većeg broja radova iz oblasti primene informatike u šumarstvu.
  • Iz oblasti inventure šuma metodološki i tehnološki je modernizovao sastojinsku inventuru šuma i definisao je kocept koji se i danas primenjuje kao standard u šumarstvu Srbije. Iz obimnih prethodnih proučavanja proizašli su i radovi: “Metod rada pri sastojinskoj inventuri šuma” – “Šumarski fakultet”, Beograd 2003.; “Nacionalna inventura šuma Republike Srbije” – Monografija, “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprovrede – Uprava za šume ”, Beograd 2009. kao i niza naučnih, stručnih radova i projekata iz oblasti inventure i paniranja gazdovanja šumama.
  • U okviru proučavanja ekoloških i razvojno- proizvodnih karakteristika glavnih vrsta drveća posebno treba istaći radove: “Proučavanje razvoja stabala jele na Goču” – Doktorska disertacija, Beograd 1981., “Bukva u Srbiji” – “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprovrede – Uprava za šume ”, Beograd 2005., “Hrast kitnjak u Srbiji” – “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprovrede – Uprava za šume ”, Beograd 2007., kao i veći broj radova na proučavanju tipova šuma u Srbiji, kao što je rad : “Atlas tipova šuma Ravnog Srema” – “Šumarski fakultet i Šumsko gazdinstvo Sremska Mitrovica”, Beograd 1990..
  • Autor je i nekoliko udžbenika: dva izdanja univerzitetskog udžbenika “Dendrometrija” – “Zavod za udžbenike i nastavna sredstva”, Beograd 1993. i 2006.; “Metodi i tehnika naučnoistraživačkog rada” – odabrana poglavlja za postdiplomske studije na Šumarskom fakultetu i Centru za multidiscilinarne studije – za internu upotrebu”, Beograd 2003.; “Tablice i tehničke norme u šumarstvu – za učenike srednje drvnoprerađivačke i šumarske škole” – “Zavod za udžbenike i nastavna sredstva”, Beograd 1992..
  • Stručna i naučna usavršavanja imao je u Zvolenu (Slovačka) 1977. i 1982., Sarajevu 1978., Minhenu 1977. i Ljubljani 1980. godine. Učestvovao je u formiranju i bio prvi predsednik “Komore inžinjera šumarsta Republike Srbije”, Beograd 2012, godine.