Дан Београдских урбаних оаза // 20. Београдскa интернационалнa недељa архитектуре
14/05/25У петак, 16. маја ће бити одржан Дан Београдских урбаних оаза у оквиру програма 20. Београдске интернационалне недеље архитектуре. Овај догађај део је пројекта Београдске урбане оазе који има за циљ да освежи три запостављена урбана простора у Београду, користећи снагу уметности и ангажовања заједнице.
Низ занимљивих активности одржаће се на локацијама урбаних оаза: шетња кроз насеље и обилазак постојећих башта, разговор са комшијама и размена пелцера и садница (Јулино Брдо), изложба најлепших фотографија Оазе и додела награда за најбољу фотографију (Звездара) и вођена шетња кроз Арборетум.
Локације и време одржавања програма су:
- Дневни боравак за децу и омладину ометену у развоју на Јулином брду (11:00-12:00),
- Центар за интеграцију младих на Звездари (15:00-16:00) и
- Арборетум Шумарског факултета (17:00-18:00).
Циљ пројекта у 2025. години је да локална заједница „усвоји“ своје урбане Оазе – да их негује, мења и преобликује како би одговорила на променљиве потребе градских четврти. Овај приступ је кључан за обезбеђивање одрживости постојећих Оаза и подстицање стварања сличних простора у целом граду.
Пројекат се реализује у сарадњи са Гете институтом, Архитектонским факултетом Универзитета у Београду, Центром за интеграцију младих (ЦИМ) и Београдском интернационалном недељом архитектуре (БИНА).
Више о програму можете погледати ОВДЕ.
Аутори фотографија (с лева на десно)
- Соња Станковић, 2. Јелена Чанковић, 3.Јелена Чанковић