21/02/24

На Шумарском Факултету је 08. и 09. фебруара 2024. године одржан двадесет први по реду, симпозијум Пејзажна хортикултура 2024 „САДНИ МАТЕРИЈАЛ КАО РЕСУРС – ОД РАСАДНИКА ДО ПРЕДЕЛА“. У организацији Удружења за пејзажну хортикултуру Србије (UPHS) и Шумарског факултета Универзитета у Београду као суорганизатора, симпозијум са међународним учешћем је са идејом перманентног целоживотног образовања, омогућио размену знања и искуства из области производње садног материјала, интегралне заштите украсних биљака и арборикултуре. Еминентни предавачи из Универзитета у Редингу (Royal Horticultural Society), Универзитета Грне Горе, Пољопривредног факултета из Новог Сада, Шумарског факултета Универзитета у Београду, Института за Шумарство Београд и Академије струковних студија у Шапцу, окупљени током два дана, уз стручњаке из PhenoGenoRoses, Немачког расадника Lorberg Tree Nursery i Demetra RB, расадника Arbor из Белгије, Barcham Tree из Велике Британије и Arborističke Akademije iz Češke кроз поменуте теме су веома успешно повезали науку и струку. Уједно, донатори и презентери: Hemcof d.o.o „Lite Soil“ из Футога, Planta Sana d.o.o из Шапца, Superior d.o.o из Велике Плане, Gralo – холистичко имање у Дивцима, ALPX i Diadem Srbija из Београда су палетом приказаних производа употпунили садржај Програма симпозијума.

Посебана нам је част да истакнемо важност активног учешћа студената Одсека за Пејзажну архитектуру и хортикултуру Шумарског факултета у организацији студентске Постер секције! Поред велике помоћи које сваке године имамо од њих у организацији самог Симпозијума, ове године, по први пут, студенти су веома успешно изнели и започели важан сегмент укључивања младих генерација у рад Удружења. Несебично залагање и одлични резултати приказани у овој секцији награђени су кроз најбоље оцењена три рада, од првог до трећег места.

На крају бисмо поменули све који дугогодишњим чланством у Удружењу за Пејзажну хортикултуру Србије доприносе успешној организацији Симпозијума: расадници Топаловић, Оморика, Жића, БиоЈела, Петровић, Марковић, Green In d.o.o, Плантариум д.о.о, предузећа Беоврт д.о.о, Биосан, VHV Garden Plus, ЈКП Зеленило Београд, ЈКП Зеленило Нови Сад, ЈКП Зеленило Панчево, ЈКП Зеленило Аранђеловац, ЈКП Комуналац Нови Бечеј, ЈКП Наш Дом Бања Ковиљача, ЈП Инфраструктура Шабац, ЈКП Стари Град Шабац, ЈП Србијашуме, ЈП Колубара Услуге, Град Пожаревац, Град Шабац, Општина Велико Градиште, Техничка школа Дрво арт, Шумарска школа Краљево, као и многи појединачни чланови UPHS.

Уверени да је Симпозијум Пејзажна хортикултура 2024 „САДНИ МАТЕРИЈАЛ КАО РЕСУРС – ОД РАСАДНИКА ДО ПРЕДЕЛА“ допринео промоцији струке и Шумарског факултета као суорганизатора, поздрављамо вас до следећег сусрета!

Научни и Организациони одбор Симпозијума