Екологија у дрвној индустрији
Оспособљавање судената да стручна и научна сазнања стечена на предавањима и вежбама успешно примене у пракси уз савладавање практичних проблема везаних за управљање системима за заштиту животне средине и контролу емисије загађивача.
Стицање практичног искустава у успостављању и контроли система за уклањање штетних материја из појединих операцијама у процесу прераде дрвета.
Настава се одвија у присуству наставника и асистената по групама и фазама технолошког процеса у фабрикама које поседују одговарајућу технологију. Студенти се у почетној фази рада упознавају са технолошким распоредом производног процеса, са тежиштем на операцијама критичним за околину. У овој фази обавља се идентификација извора емисије штетних материја и класификација загађивача; сагледавање укупног протока материјала у фабрици и укупне емисије штетних материја; упознавање са поступцима руковања остатком материјала из процеса прераде, као и руковања отпадом.
Практични рад по мањим групама односи се на снимање, записивање и анализу података са појединих технолошких операција, везаних за проток материјала и емисију штетних материја уз анализу њиховог карактера (честичне материје, аеросол, штетни гасови). Упознавање са параметрима рада појединих система за контролу емисије и давање алтернативних решења за дату операцију или линију. На основу свих података студенти састављају Дневник праксе у виду елабората, кога презентују на завршном часу размењујући искуства и смернице за решавање практичних проблема и на тај начин бране свој поднети извештај (елаборат) пред наставницима.