Индустријска производња лековитог биља
Основни циљ предмета је да се будући стручљаци, инжењери шумарства упознају са значајем, начином и технологијама производње шумског и лековитог биља.
Основни исход предмета је да будући стручљаци
Теоријска настава:
Историјат развоја Индустријске производње и лековитог биља. Значај савремене производње индустијског лековитог биља у свету и код нас. Природни услови станишта за плантажну производњу. Приноси и ефекти. Методе производње генеративним путем из семена (сакупљање, сетва, методе стратификације); вегетативним путем (из ризома, кртоле, столона, луковица, дељењем корена, културом ткива). Технологија производње: гајење на отвореном, у пластеницима, у контејнерима. Обрада земљишта. Нега, третман, превентива. Нега (пикирање, попуњавање празних места, прашење, окопаване, проређивање). Превентива (заштита од болести и штеточина). Заливање (кап по кап, површинско заливање, заливање путем распршивача итд). Прихрањивање: а) органским ђубривима (стајњак, компост, тресет, зелено ђубриво и хумус); б) минералним ђубривим (азотним, фосворним, калијумовим и калцијумовим). Нови трендови у производњи. Коришћење полимера-органског порекла.
Увођење нових врста и нових сорти лековитих биљака у плантажну производњу.
Практична настава:
Практична настава се одвија кроз рад са студентима у: а) лабораторијама за семенарство и ботанику; б) у расадницима и стакленицима. Студенти ће се кроз практични рад упознати са новим трендовима и технологиојама у Индустријској производњи лековитог биља