Материјали у противерозивним радовима
Стицање знања о материјалима за пројектовање и извођење радова ,у области заштите земљишних и водних ресурса,њиховим особинама, месту и начину примене, употреби нових материјала, а све у циљу побољшања квалитета објеката и унапређења животне средине.
Оспособљавање студената да самостално и на прави начин, користе најсврсисходније и све доступне материјале, у циљу трајности и квалитета објеката, у еколошком инжењерингу заштите земљишних и водних ресурса .
Теоријска настава:
Убрзан техничко-технолошки развој производње и примене конструкцијских и фито- матријала, у еколошком инжењерингу, захтева њихово стално изучавање и праћење нових сазнања,ради њихове ефикасније и економичније примене.Ова област захтева пооштрене критеријуме квалитета и физичко-механичко-технолошких својстава,због јачег деловања деструктивних, природних и антропогених агенаса. Осим конструкцијских, нужна јеи употреба проверених и нових, биоинжењерских и биљних материјала.То су најчешће:смеше трава и легуминоза, травни теписи,линијска садња жбуња и дрвећа,плетери, фашине, фашинаде, кобе и други фито и комбиновани материјали.
Практична настава:Вежбе:
Проучавају се особине и примењивост материјала на основу европских и светских стандарда и норми, испитивања и употребе, незаобилазних материјала у овој струци: камена, агрегата, дрвета, везива, малтера, бетона, хидротехничког бетона адитива, синтетика, метала, паста,, премаза, смола, лепкова,фито и др.иновираних материјала који се убрзано појављују у употреби.
У оквиру предмета обавезна је стручна пракса.