Ekološki inženjering u pejzažnoj arhitekturi
Upoznavanje studenata sa ekološkom obnovom degradiranog pejzaža, tj. sa principima ekološkog inženjeringa kao savremenog metoda rešavanja problematike ekološki narušenih područja. Analiza glavnih elemenata ekološke obnove i revitalizacije pejzaža, sa biljkama kao glavnim elementima ekološkog inženjeringa.
Osposobljavanje studenata za ekološko sagledavanje i uspešno rešavanje problema narušenih prostora, nastalih spontanim i antropogenim degradiranjem.
Teorijska nastava
Ekološki inženjering, pojam, suština, metodi, principi i primena u pejzažnoj arhitekturi. Teorijske osnove ekološkog inženjeringa. Ekosistem kao osnovna jedinica ekološkog inženjeringa.
Stanje predela. Izvori degradacije. Pejzažna i ekološka analiza stepena degradacije.
Tehnike revitalizacije. Upotreba i izbor biljnih vrsta u revitalizaciji degradiranih prostora. Biotehnička zaštita zemljišta. Ekstremna staništa kao objekti pejzažne arhitekture, njihova vizuelna, biološka i tehnička obnova. Revitalizacija i njena ograničenja u pejzažnoj arhitekturi.
Ekološke tehnike za pejzažno uređenje industrijskih pogona, jalovišta, pepelišta, površinskih kopova, peščara, izletišta, zapuštenih pejzaža i predela.
Ekološki inženjering u upravljanju otpadom. Deponije i njihova sanacija i rekultivacija. Biološko prečišćavanje otpadnih voda. Vetlandi.
Primena bioinženjeringa u regulaciji saobraćaja. Uređenje zaštitnih pojaseva duž saobraćajnica.
Ekološki inženjering u urbanom prostoru. Vetrozaštitne strukture i zaštita od vetra u gradovima. Zaštita od buke, snega i refleksije u gradovima. Zagađenje vazduha i tehnike biološke redukcija polutanata u gradovima. Zeleni gradovi. Primena savremenih geosintetičkih materijala u uređivanju pejzaža.
Praktična nastava: Vežbe –Obilazak i analiza degradiranih prostora, izrada studije modela revitalizacije ekološki narušenog pejzaža, predlog izbora vrsta biljaka, njihove instalacije i nege.