HORIZON 2020 "Štetni organizmi koji ugrožavaju Evropu - POnTE"
SASTANAK UPRAVNOG ODBORA I RADIONICA NA TEMU INVAZIVNIH BOLESTI U ŠUMARSTVU
HORIZON 2020 “Pest Organisms Threatening Europe-POnTE”
MANAGEMENT BOARD MEETING AND WORKSHOP ON “EMERGING DISEASES OF FORESTS”

U organizaciji Šumarskog fakulteta u Beogradu, održan je sastanak upravnog odbora POnTE projekta i radionica na temu pojave novih bolesti u šumarstvu u periodu 27 - 28. 09. 2016. godine. Prvog dana bilo je prisutno 15 međunarodnih učesnika iz institucija učesnika na projektu. Skup je pozdravio dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu Prof. Dr Ratko Ristić, kao i Dr Donato Boscia, rukovodilac projekta i Prof. Dr Aleksa Obradović ispred koorganizatora skupa (Poljoprivredni fakultet, Univerziteta u Beogradu). Tokom intenzivnog rada i zajedničkog sastanka prezentvani su dosadašnji rezultati i intenzivirana diskusija po radnim paketima (WP1-10), a poseban naglasak da je na temu pojave istraživanih bolesti.
Drugi dan (28.09.2016. god.) održana je radionica predviđena za učesnike iz prakse, a tema radionice je bila “Invazivne bolesti na jasenu i ostalim lišćarima”. Radionica je organizovana na Šumarskom fakultetu u Beogradu, a organizatori su Šumarski i Poljoprivredni fakulet, Univerziteta u Beogradu. Radionica je okupila 53 učesnika iz: Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, JP "Srbijašume" i JP "Vojvodinašume", kao i predstavnike Nacionalnih parkova, Instituta za šumarstvo u Beogradu, Instituta za nizijsko šumarstvo i zaštitu životne sredine u Novom Sadu, kao i ostale zainteresivane grupe.

Prisutne je u ime dekana Prof. Dr Ratka Ristića pozdravila Prof. Dr Mirjana Šijačić Nikolić, prodekan za nauku Šumarskog fakulteta. Prof. Šijačić je posebno naglasila značaj jače saradnje i povezivanja u okviru H2020 Projekta, koji je naročito bitan u smislu udruživanja istraživanja među zemljama EU i zemljama koje su na putu ka EU. Predstvanica Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Dipl.inž. Ljiljana Sovilj je naglasila dragocenost informacija, koje se odnose na štetne faktore (štetočine i bolesti) koji ugrožavaju šumske ekosisteme, kao i na neophodnost da donosioci odluka imaju adekvatne informacije kako bi u budućnosti mogli da pripreme planove zaštite šuma i životne sredine na nacionalnom nivou.
Nakon toga ciljeve projekta je predstavio rukovodilac POnTE projekta Dr Donato Boscia. Osnovne simptome infekcije Xylella fastidiosa na poljoprivrednim usevima i šumskom drveću predstvio je Prof. Dr Aleksa Obradović. Najznačajniji deo radionice je bio posvećen invazivnom patogenu, koji izaziva propadanje jasena Hymenoscyphus fraxineus, kao i invazivnim vrstama iz roda Phytophthora. Stanje i razvoj propadanja jasena u Evropi od momenta prvog nalaza u Poljskoj 90-ih godina prošlog veka do danas predstavio je Dr. Rimvydas Vasaitis Univerziteta iz Upsale (Švedska). Prisustvo i simtome kao i rasprostranjenje H. fraxineus u Srbiji prezentovao je Prof. Dr Nenad Keča, a nakon toga je Dr Ana Perez Sierra je dala opsežan pregled šteta od Phytophthora vrsta u svetu. Propadanje šuma koje izazivaju Phytophthora vrste mogu izazvati značajne gubitke u šumskim ekositemima Severne i Južne Hemisfere. Studiju o raznovrsnosti i rasprostranjenju Phytphothora spp. u šumskim ekositemima i rasadnicima u Srbiji predstavio je publici Dr.Ivan Milenković. Na samom kraju empirijsku studiju koja se odnosi na shvatanje javnosti, u sektoru šumarstva, o prisustvu sušenja jasena u Srbiji predstavila je Prof. Dr Ljiljana Keča.

Diskusija o invazivnim patogenima, njihovom prisustvu i štetama koje izazivaju u Srbiji je organizovana sa ciljem da se javnosti ukaže na značaj ovog problema, kao i da razreši neke od dilema koje praksa ima. Stečeno znanje će omogućiti učesnicima da poboljšaju svoje izveštaje, pogotovo kada se radi o prikazanim patogenima, kao i da ih na pravi način prenesu ostalim institucijama i zainteresovanim upravljačima.

H2020 POnTE Program Belgrade 27.-28.09.2016.

Tema
Predavač / Institucija
Horizon 2020 POnTE Project, Pest Organisms Threatening Europe (with simultaneous translation) Dr. Donato Boscia
CNR-Institute for Sustainable Plant Protection, SS Bari